Rynek pożyczek pozabankowych online stale rośnie

Sierpień 2015 roku to przełomowa data dla firm NetCredit i InCredit. Po niespełna trzech latach działalności na polskim rynku pożyczkowym obie marki otrzymały łącznie 1 mln wniosków o pożyczkę.

Wynik, który osiągnęły NetCredit i InCredit to kolejny dowód na to, że branża pożyczek pozabankowych udzielanych przez internet prężnie rozwija się nad Wisła. Statystyki korespondują z prognozami ekspertów rynku. Związek Firm Pożyczkowych szacuje, że na koniec br. cała branża będzie warta od 4,5 do 5 mld zł. Sektor pożyczkowy będzie rósł także w przyszłym roku, ale analitycy podkreślają, że dynamika wzrostu może nieco osłabnąć z uwagi na rosnącą konkurencję w branży.

Klienci NetCredit i InCredit, wybierając szybką pożyczkę online, liczą przede wszystkim na krótki czas wypłaty zobowiązania, intuicyjny proces składania wniosku na stronie internetowej i wysokie standardy obsługi klienta. Obie marki spełniają te oczekiwania, o czym świadczy wzrost liczby złożonych wniosków o 41 proc. rok do roku. Tak wyniki obu pożyczkodawców skomentował Igors Korotkevičs, Dyrektor Zarządzający NetCredit: – Polacy doceniają legalne i sprawdzone produkty finansowe, dzięki którym otrzymają pożyczkę „tu i teraz”. Ponad milion wniosków o pożyczkę potwierdza zaufanie, jakim darzą nas konsumenci. Jest to dla nas powód do radości i dumy, ale przede wszystkim motywacja do jeszcze większej pracy, aby oferować coraz bardziej wygodne i tańsze usługi finansowe. W kolejnych latach naszej działalności odnotowujemy wzrost liczby wniosków o pożyczkę. Odpowiednio w 2013 roku wyniósł on 28% względem roku poprzedniego, a w 2014 roku zwiększył się, aż o 34%. W zestawieniu sierpień 2014 i sierpień 2015 wyniósł on 41%.

Na co i jak pożyczają Polacy?

Dane zebrane przez NetCredit i InCredit pokazują, że miejsce zamieszkania nie wpływa na częstotliwość składania wniosków o pożyczkę online. Częściej po takiego typu zastrzyk ekstra pieniędzy sięgają mężczyźni (54 proc.), a rzadziej kobiety (46 proc.).  48 proc. pożyczkobiorców online to osoby do 30 roku życiu. Statystki NetCredit przeczą mitowi, że po „chwilówki” sięgają głównie seniorzy. Klientów w wieku 60 i więcej lat jest bowiem tylko 3 proc.

NetCredit-infografika1-579x1024

Polacy nie tylko częściej sięgają po szybkie pożyczki internetowe, ale też rośnie wśród nich świadomość, że takie zobowiązanie należy spłacić. Czas spłaty skrócił się w ciągu trzech lat o połowę, a 83 proc. pożyczkobiorców reguluje pożyczki w terminie. Średnio pożyczamy online 980 zł. Większość z nas (46 proc.) przeznacza te pieniądze na własne potrzeby, 34 proc. na wydatki okolicznościowe, a 20 proc. na bieżące wydatki.

Na polskim rynku w ramach FinaBay działają dwie marki: NetCredit, która oferuje krótkoterminowe pożyczki na miesiąc oraz InCredit – pierwsza na rynku oferta pożyczki z możliwością spłaty swojego zobowiązania w ratach. Łotewski FinaBay posiada obecnie oddziały w pięciu krajach: w Polsce, Czechach, Rosji, Danii i Gruzji, a do końca 2015 roku planuje dalszą ekspansję w Europie.

NetCredit jest klientem sieci Affiliate44. Rejestracja w naszej sieci to możliwość pośredniczenia w udzielaniu pożyczek najpopularniejszej marki FinaBay.

Foto.: NetCredit